Аутор текстова Синиша Димић

Младост, дијалог и културна дипломатија

09.06.2025. У Шамцу (Република Српска) од 6. до 8. јуна 2025. године одржана је Манифестација „Српско-руска прича“, која је окупила младе научнике, истраживаче, реномиране професоре и културне делатнике из Републике Српске, Србије, Русије, Црне Горе и Пољске, у организацији Клуба историчара Посавина из Шамца и издаваштва Битије из Новог Сада, под покровитељством Фондације Горчаков из Руске Федерације, Фондације Свети Архангели…

Млади научници на скупу „Српско-руска прича“ у Шамцу

4.06.2025. На Међународној манифестацији „Српско-руска прича“, која ће се одржати од 06.06. до 08.06.2025. године у Шамцу, представници Фондације Свети Архангели ће се у пленарном делу округлог стола представити својим научним радовима „Уставноправна анализа промене граница на постсовјетском и постјугословенском простору“ (др Душан Илић) и „Једностране принудне мере у међународном праву – пример Руске Федерације“ (мср Милица Илић). По благослову…

Спасовдан

29.05.2025. Вазнесењем ка Престолу вечне славе и силе, Господ је отворио пут својим духовним следбеницима. На дан градске славе града Београда, свим православним Србима честитамо празник Спасовдан!

Честитке са свих страна

26.05.2025. Драги пријатељи и сви који пратите сајт Фондације Свети Архангели, не можемо да сакријемо радост због велике подршке коју добијамо са свих страна, поводом завршеног поклоничког путовања под називом „Литургија у Урошевцу“. И ова Литургија је била прилика да се сретну добри људи, духовно зближе и потом пренесу своје утиске другима, како би се вишеструко умножило сазнање и свест…

70 година од упокојења др Радослава Грујића

25.05.2025. Човек који је 1927. године у Светим Архангелима пронашао земне остатке цара Душана и спасао мошти кнеза Лазара, цара Уроша и деспота Стефана Штиљановића из фрушкогорских манастира, априла 1942. године. Вечно захвалан српски народ.

Једно у Христу

25.05.2025. Литургија у Урошевцу  је учинила да и овог пута останемо једно у Христу. Захваљујемо часним оцима и поклоницима, који су највише допринели да се ово путовање и обилазак светиња на Косову и Метохији сачува у трајном сећању.

Владичански дом, Манастир Пустиња​

Манастир Пустиња, као свето место са Храмом Ваведења Пресвете Богородице, заклоњено стрмим, шумовитим падинама планина Орловаче и Беле Стене, чува и расејава православну хришћанску духовност. Године 1986. подигнут је спратни конак са трпезаријом, владичанским одајама и ћелијама, порта ограђена каменим зидом са великом улазном капијом.

Двор „Гласа цркве“​

Двор „Гласа цркве“ у Ваљеву представља пример реафирмације принципа традиционалне архитектуре. На левој обали Колубаре, здање евоцира дворски амбијент српског простора са краја 19. века.

Црквени дом у Брдарици​

Црквени дом се налази поред Храма Свете Тројице у Брдарици код Драгиња, најстарије цркве на територији општине Коцељева. Саграђена је 1838. године, док је на њеном месту била црква брвнара, коју је обор-кнез Ранко Лазаревић из Свилеуве подигао 1791. године, из које су сачувани камена часна трпеза, престоне иконе Христа и Богородице са младенцем и надверје. Црквени дом и храм…

Храм Светог Петра Цетињског​

Црквена општина Ловћенац обухвата три насеља: Ловћенац, Фекетић и Мали Иђош. Након што је основан Одбо за изградњу Храма 2003. године, 2004. године почели су радови на изградњи темеља, а 2010. године освештан је и постављен крст на цркву.

1 2 16